Pro 29

Dellach na řece Gail

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Dellach na řece Gail

Dellach je malá obec s pouhými 1 313 obyvateli (k 1.1. 2011) v okrese Hermagor v Korutanech. Dellach se nachází u hor Oberen Gailtal v široce se rozevírajícím údolí IG (podle řeky Gail). Stejné jméno nese i zdejší část Alp a to Gailterské (Gailtaler Alpe). Nejvyšší zdejší hora Reibkofel má výšku přesně 2.371 metrů. Dellach se také nachází pouze 7 kilometru od italských hranic.

Dellach se administrativně skládá z 12 částí, které jsou podobně jako jinde v Alpách roztříštěné po celém údolí. Jednotlivé části tedy jsou (v závorce je počet obyvatel): Dellach (680), Goldberg (31), Gurina (8), Höfling (4), Leifling (168), Monsell (12), Nölbling (127), Rüben (3), Sankt Daniel (291), Siegelberg (0), Stollwitz (39), Wieserberg (10) .

Obec má zajímavou a bohatou historii a to především tu nejstarší. Už 600 až 400 př. nl zde vzkvétala kultura a našly se zde pozůstatky tavících pecí na meď. V Keltských dobách se zde razily mince. A údajně zde bylo také jedno z prvních míst, kde se usadili Římané na území dnešního Rakouska. Zajímavostí ale je, že Dellach jako obec byla oficiálně založen až v roce 1850.

Zajímavé památky v okolí Dellachu:

  • Kostel Sv. Helena na louce v románském stylu
  • Farní kostel sv Danieal, což je původní farní Horního Gailtal
  • Gurina: archeologické vykopávky Gurina s rekonstrukcí chrámu

Panorama obce Dellach

Napiš komentář