Pro 29

Duchovní St. Andra

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Sankt Andrä je větší město s 10.332 obyvateli (k 1. lednu 2011) v okrese Wolfsberg. Nachází se na samém východě Korutanska jen cca 15 kilometrů od hranic se Štýrskem. Slovinská hranice je pak odtud vzdálena 20 kilometrů. Sousední města tvoří větší Wolfsberg, a dále menší St Paul a St George. Město také leží v i Dolní části údolí Lavant, které je někdy nazýváno jako „Ráj Korutan“. Údolím protéká řeka Lavant, která je levostranným přítokem Drávy. Nadmořská výška města je 446 metrů nad mořem. Co se týká pohoří, tak na východě se nachází masiv Koralpe s nejvyšší horou Großer Speikkogel (2.140 m.n.m). Mimochodem i zde jsou lanovky a lyžařská střediska. Jedna vede například na Kleiner Speikkogel. Tento areál se nachází nejblíže k městu.

 

První zmínky o městu pochází už z roku 860. V roce 1228 zde biskup Eberhard II založil diecézi a následně roku 1234 dostala obec práva trhu. Městská práva byly Sankt Andra udělena v roce 1289. Z dalších historických zajímavostí se už snad jenom zmíníme, že v roce 1417 bylo město obleháno Turky nebo že zde v roce 1873 byl postaven první dřevěný vodovod.

Město má nádherný poutní kostel Maria Loreto, jehož dvě mohutné věže jsou viditelné už z dálky. Další zajímavý kostel je například Maria Rojach v gotickém stylu. Velmi  zajímavá je i stará městská brána z masivního kamene.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.st-andrae.at.

Napiš komentář