Pro 29

Heiligenblut pod nejvyšší horou

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Vesnice Heiligenblut leží vysoko v Alpách v nadmořské výšce 1288 metrů nad mořem. Obec má pouhých 1 090 obyvatel (k 1.1. 2011) i když jejich počet pomalu narůstá. Heiligenblut je totiž výchozím bodem pro návštěvníky ledovce Pasterze a také pro výstup na nejvyšší rakouskou horu Großglockner, která je oblíbeným cílem turistů. Ve vesnici zároveň končí Großglocknerská vysokoalpská silnice.

Jinak se obec nachází v okrese Spittal an der Drau na severo-západním cípu Korutan u hranic s Tyrolskem a Salcburskem. Heiligenblut leží v poměrně úzkém údolí Mölltalu v Národním parku Vysoké Taury. Na dně údolí jsou nahuštěné ještě některé další menší vesničky jako Hadergasse, Hof, Wolkersdorf nebo níže Pockhorn a Rojach. Kolem se pak nacházejí vysoké vrcholky alpských velikánů.

  

Nejznámější památkou města je farní a poutní kostel „Svatého Vincence“, který se nachází jižně od středu obce ve svahu. Kostelu dominuje úzká a vysoká gotická věž z 15. století. Tento krásný kostel napodobující okolní velehory je tak považován za symbol města a za cenou fotografickou trofej. Co se týká historie kostela, tak první dochované záznamy ukazují, že už v roce 1271 zde stála kaple, která byla plně dokončena v roce 1301. Později na začátku 14. století byl připojen chór, který byl definitivně dokončen kolem roku 1430. Pak dlouhou dobu kostel sloužil svému účelu a až v letech 1909-1911 byl rekonstruován, vybaven novým zařízením a okny. Co se týká interiéru, tak hlavní oltář kostela pochází z roku 1520 a je vyzdoben monumentálním 11 vysokým výjevem korunovace P. Marie.

Ke kostelu se také váže zajímavá legenda, která se dotýká i původu jména vesnice a doby jejího založení. Příběh praví, že dánský princ Briccius (také Briktius, Brictius) tudy v roce 914 na zpáteční cestě z Cařihradu převážel lahvičku s Kristovou krví (Blut). Bohužel ho ale zastihla lavina, která ho smetla i s družinou. Později sem přišli rolníci, kteří našli princovo tělo podle větvičky se třemi klasy, která vyrůstala ze země.

Prince pohřbili a nad hrobem postavili malou kapli do níž uložili lahvičku s krví. Později se kaple rozrostla na kostela svatého Vincence. Tělo Briccia je ale údajně stále ukryté v kryptě a také zde má svůj zvláštní oltář.

  

Obec má ale i další zajímavosti, které byste neměli opomenout. Nehledě na to, že je Heiligenblut díky své typické architektuře sám jednou velkou atrakcí a zajímavým místem k návštěvě. Zdejší krajina je opravdu úchvatná a nabízí hned několik vycházkových tras. Z toho dalšího nejzajímavějšího tedy jen v rychlosti zmíníme:

  • Novou Bricciovu kapli na západ od Winklu v nadmořské výšce 1629 metrů. Jedná se o malou obdélníkovou stavbu postavenou v roce 1872. Nad oltářem je umístěn barokní obraz znázorňující 16 výjevů z legendy o Bricciovi.
  • Zřícenina středověkého hradu Farbenstein, nad obcí.
  • Jihozápadní konec Großglocknerské Vysokoalpské silnice v nejvyšších hřebenech Východních Alp v nadmořské výšce až 2504 metrů. Tento úsek poskytuje skutečně nádherné pohledy do krajiny!
  • Ve městě a okolí se také nachází četné pozůstatky po zlatokopech. Pohoří Taurů bylo od dob římských až do druhé světové války významnou zlatonosnou oblastí.

Nachází se zde také jedinečná železniční trať a dále lanovka na Rossbach-Schareck (2.606 m), mlýny v Apriach s devíti náhony a  jezero Kachelsee. Zkrátka spousta zajímavostí.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách obce: www.heiligenblut.at

Panorama města Heiligenblut

 

Tags:

Napiš komentář