Dub 19

Klagenfurt hlavní město Korutan

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Klagenfurt se nachází na jihu Rakouska a je hlavním městem spolkové země Korutany. V České republice se to moc neví, ale celé oficiální jméno města zní Klagenfurt am Wörthersee. Je to podle jezera Wörther see, které se nachází na západním okraji města. V současné době žije v Klagenfurtu něco málo přes 92 400 obyvatel, což ho činí největším v této spolkové zemi. Město se nachází na řece Glan a jeho nadmořská výška činí 446 metrů. Město má vlastní mezinárodní letiště (Klagenfurt Airport či Woerthersee Airport) a leží na důležitých dálničních trasách.

TIP: Chystáte se do Klagenfurtu nebo jeho okolí? Podívejte se na nabídku zájezdů a dopřejte si dovolenou v Korutanech ať už v létě nebo v zimě.

Centrum Klagenfurtu    Centrum Klagenfurtu

Historie města

Městská práva obdržel Klagenfurt už v roce 1252. V té době vládl obci vévoda Bernard ze Sponheimu. Ve středověku bylo město rovněž velmi dobře opevněno, aby se mohlo efektivně bránit vůči tureckým nepřátelům. Velké neštěstí postihl Klagenfurt v roce 1514, kdy zde byl velký požár. Většina krásných gotických a renesačních budov padla za oběť velkému požáru.

Po tomto velkém požáru začala velká obnova města. V roce 1518 přišla do Klagenfurtu vítaná pomoc, neboť rakouský císař Maxmilián I. daroval město korutanským stavům a určil je hlavním městem celého vévodství. Od té doby město kvetlo a stalo se důležitým obchodním střediskem v celé oblasti. Největší krizi si město zažilo po první světové válce, kdy byl Klagenfurt na chvíli obsazen slovinskými vojáky.

Krásné domy v Klagenfurtu   Krásné domy v Klagenfurtu   Náměstí v Klagenfurtu

Bodamské jezero – klenot Alp

Průvodce kolem Bodamského jezera. Přečtěte si více o 2. největším jezeru v Alpách.

Současná podoba

V Klagenfurtu najdete několik zajímavých historických památek. Za pozornost stojí například velká kašna, kterou naleznete v centru města na náměstí Neuer Platz. Na kašně trůní divoký drak, kterého uvidíte také na erbu města. Pokud už budete na náměstí Neuer Platz, tak si také všimněte sochy císařovny Marie Terezie, která krášlí náměstí od roku 1873. Na náměstí je rovněž radnice z konce 16. století.

Klagenfurt    Ulice v Klagenfutru

Z církevních památek je nejzajímavější dóm svatého Petra, který byl postaven na konci 16. století. Poslední přestavba kostela je barokní. Vedle dómu svatého Petra je dalším nepřehlédnutelným kostelem Klagenfurtu chrám svatého Jiljí, neboť má 92 metrů vysokou věž, což je suverénně nejvyšší věž ve městě.

Z městských muzeí zmiňme zejména Zemské muzeum Korutany, které sídlí od roku 1884 v historické budově na ulici Museumstrasse 2. V zemském muzeu uvidíte bohatou přírodovědeckou a historickou expozici. Historická expozice mapuje zejména bohaté dějiny města a regionu.

Nádherně zdobený kostel v Klagenfurtu   Další náměstí v centru   Velkolepé městské divadlo

Zajímavosti Klagenfurtu

V Klagenfurtu se rovněž pořádají zajímavé mezinárodní veletrhy, které mají ve střední Evropě dobrý zvuk. Je to především potravinářský veletrh, který se tradičně každý rok koná na jaře. Dále je zde velký mezinárodní veletrh dřevařství, lesnictví, bioenergie, dopravy a logistiky či veletrh kapitálu a konzumního zboží.

Více také na oficiálních stránkách města www.klagenfurt.at.

Pole plné slunečnic kolem fotbalového stadionu    Zámeček v Klagenfurtu

Tags:

Napiš komentář