Čvc 18

Krumpendorf

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Krumpendorf je menší městečko na severním břehu jezera Wörthersee jen 7,5 kilometru od centra Klagenfurtu. Přímo nad městem vede dálnice A2 (Sud autobahn), takže spojení s Klagenfurtem je tu opravdu výborné. Krumpendorf se nachází v nadmořské výšce 450 metrů a trvale zde žije 3301 obyvatel (k 1. lednu 2011). Administrativně ke Krumpendorfu patří ještě Görtschach (78), Nussberg (22), Pritschitz (44) a Tultschnig (37).

  

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1216. Velmi dlouho byl Krumpendorf jen malou obcí, které dominovalo zemědělství. Teprve na konci 19. století se město začalo prudce rozvíjet zásluhou letní turistiky. Je totiž výborně dopravně dostupné. Největší korutanské jezero Wörthersee poskytuje bohaté možnosti rekreace.

Centrum městečka Krumpendorf je poměrně vzdálené od vody a je soustředěno podél hlavní ulice Kärntner Straße. Toto jádro města je doslova sevřeno mezi dálnici na severu a železniční tratí na jihu. Za kolejemi se nachází ještě asi 1/3 obce. Nechybí hotely, penziony a apartmány. Prakticky každý dům u pobřeží má své vlastní molo pro přivázání loďky nebo ke koupání. V obci Gurlitsch, která srůstá s Krumpendorfem, je dokonce takový malý přístav. Pláže tu jsou hlavně travnaté.

Více se dozvíte na oficiálních stránkách obce www.krumpendorf.at.

  

Zajímavé památky „hrady“ v okolí

  • Hrad Drasing – nachází se severně od Krumpendorfu na zalesněném kopci. Je to třípatrová renesanční pevnost. Na jejím místě ale pravděpodobně stával ještě straší hrad, který byl zmíněn v dokumentech z let 1284 a 1362. Dnešní hrad Drasing byl postaven v průběhu 16. století. Rekonstrukce hradu se odehrály v letech 1842 – 1843 a znovu pak mezi lety 1994 – 1996. Je v soukromém vlastnictví.
  • Hrad Krumpendorf – se nachází nad hlavní silnici. Byl postaven v letech 1735 až 1740.
  • Hrad Hornstein – je situován na zalesněném svahu severně nad Krumpendorfem. Byl postaven v 15. století Ulrichem Hornsteinerem. Nyní je v soukromém vlastnictví.

 

Napiš komentář