Úno 05

Sankt Veit an der Glan

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Je středně velké okresní městečko s 12 728 obyvateli (k 1. lednu 2011). Město leží v údolí Schwemmkegel na soutoku dvou menších říček a to Wimitz a Mühlbach. Nachází se zhruba ve středu spolkové země Korutany. Metropole Klagenfurt je pak odtud vzdálena pouhých 15 kilometrů na jih. Pod katastr obce patří ještě 42 malých obcí a vesnic.

  

Město má velmi dlouhou historii a podle legendy bylo založeno už roku 901 na počest vítězství v bitvě nad Maďary. První oficiální zmínky, ale pocházejí až z roku 1131 respektive 1137 z církevních dokumentů. Město pak po celý středověk velmi prosperovalo a to hlavně zásluhou obchodu s rudou a kovy.

Dnešní Sankt Veit an der Glan je krásné a poklidné městečko. Historické jádro je malé a je soustředěno podél podlouhlého náměstíčka. Na náměstí mají morový sloup a dvě historické studny. Kolem se nachází spousta zajímavých historických domů a také tři kostely. Nejzajímavější je asi farní kostel Sv. Trojice. Právě o něm se zmiňují první církevní dochované zápisy z roku 1131 a tak je vlastně i takovým svědkem o historii celého města.

  

Na náměstí můžete navštívit také muzeum dopravy a městské historie. Zajímavou stavbou je také Ernst Fuchs-Hotel, na který se jezdí dívat návštěvníci z daleka. Jeho průčelí je totiž tvořeno různě barevnými sloupky a výstupky.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.stveit.carinthia.at.

  

Napiš komentář