Čvc 18

Vesnička Flattnitz

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Flattnitz je miniaturní vesnice s asi 70 obyvateli, která spadá do společenství obce Glödnitz. Flattnitz se nachází na severu Korutanska na náhorní plošině Gurktalerských Alp v nadmořské výšce 1400 metrů. V blízkosti se také nachází stejnojmenné jezero a aby toho také nebylo málo, tak jméno Flattnitz nese i místní potok. Asi vás napadá, co vlastně bylo první? A tím byl pravděpodobně potok, po něm si následně získala jméno i obec.

Největší zdejší památkou je skutečně zachovalý románský kostel (Filialkirche Heiliger Johannes der Täufer), který byl zaplacen z bohatých výnosu těžby ve zdejším kraji. Jednalo se hlavně o stříbro a železo.

  

Kromě toho se Flattnitz stal oblíbeným letním sídlem biskupů z Gurku. A turismus je zde oblíbený dodnes a to jak ten letní, tak ten zimní. Letním lákadlem jsou například pozůstatky po těžbě nebo zbytky pecí na vápno ze 17. Století.

V zimě mají zase rekreanti k dispozici tři lyžařské vleky a několik sjezdových tratí různých obtížností a také 15 kilometrů upravovaných běžkařských stop. Kromě toho je zde ale i mnoho přírodních stezek, které si běžkaři ušlapávají sami.

Samotná obec je hodně roztahaná a tvoří jí spíše shluk domů a chat roztroušených po stráni. I kostel stojí tomu všemu jakoby stranou na malém kopečku naproti většině domů.

Napiš komentář