Bře 12

Afritzerské jezero

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Příroda

Afritzerské jezero nebo také v originále Afritzer See je menší jezero v údolí Gegendtal, 16 kilometrů severně od Villachu. Afritzerské jezero leží v nadmořské výšce 752 mezi dvěma dvoutisícovými horami a to Wöllaner Nock (2.145  m.n.m.) a Mirnock (2.110 m.n.m.). Dnešní Afritzer See je přitom jenom pozůstatkem mnohem většího jezera, dříve bylo totiž spojeno s dnes 1.5 kilometru na sever vzdáleným Feldsee. Současná velikost jezera je 1.72 km na délku a jen 300 metrů na šířku. Jezero nenapájí žádná velká řeka ani nemá žádný velký odtok a o výměnu vody se stará pouze několik horských potůčků.

Jezero je oblíbené mezi rybáři, kteří zde můžou ulovit například: úhoře, tlouště, kapry, plotice, líny, vimby, štiky, candáty, štiky nebo sumce. V roce 1980 zde také byly vysazeny mušle – Slávky zebrované. V létě se zde dá často i koupat. Menší jezero se přeci jenom rychleji prohřeje a teploty vody zde pak stoupá až k 23 °C.

Afritzerské jezero je součástí stejnojmenné přírodní rezervace o rozloze 144 hektarů. Západní okraj jezera je pokryt lesy, podél východního břehu pak vede silnice. Na jihu jezera se nachází domy a menší vesnička Untersee, kde je i velký kemp.

  

Napiš komentář