Úno 05

Jezero Weissensee

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Příroda

Jezero Weissensee se nachází v Korutanech na úpatí Gailtalerských Alp, což je spíše v západní části této spolkové země. Nejbližším trochu větším městem je Hermagor, který se nachází směrem na jih od jezera. Weissensee je situováno v nadmořské výšce 930 metrů, což z něj činní nejvýše položené velké jezero v Korutanech.

  

Když už jsme u velikosti jezera, tak parametry Weissensee jsou vskutku úctyhodné. Délka jezera je 11.6 kilometru a plocha 6.5 kilometru čtverečních. Největší hloubka je pak podle posledních měření 99 metrů. Weissensee je na druhou stranu poměrně hodně úzké. V nejširším místě má jen něco kolem 0.9 kilometru. Mezi obcemi Techendorf a Weissensee, které se nachází na opačných březích jezera je dokonce šířka jezera jen 130 metrů, díky čemuž zde byl postaven most spojující obě strany.

  

Weissensee je ledovcového původu. Jezero má dva stálé přítoky a to říčky Mühlbach a Almbach. Odtokem je pak Weissenbachská Drava. Jezero má velmi kvalitní vodu, která je průhledná až do hloubky 6 metrů. Okolí je přísně chráněno a proto zde dokonce mají zákaz používání motorových člunů. V jezeře se chová mnoho druhů ryb, z nichž nejvíce zastoupeni jsou okoun, kapr nebo například štika.

  

Co se týká turismu tak je Weissensee obklopeno sítí několika set kilometrů turistických a horských tras všech stupňů obtížnosti. Některé horské vrcholy jako například Latschur na severu, Golz na jihu, Reibkofel na západě se dají zdolat po trasách, které začínají přímo u jezera. V jezeře se dá i koupat a jeho teplota dosahuje v létě až příjemných 24 stupňů. Co se týká zimní turistiky, tak u Techendorfu na jižním břehu jezera se nachází malý lyžařský areál s několika sjezdovkami a lanovkou. Kolem jezera, jsou krásné a upravované běžecké tratě. Pokud jsou vhodné podmínky, tak se na jezeře samozřejmě také bruslí.

Západní část Weissensee je obklopená několika menšími vesničkami jako Praditz, Oberdorf, Gatschach, Techendorf, Neusach, Naggl. Zatímco východní část jezera je povětšinou obklopena spíše zalesněnými svahy.

  

  

  

  

Panoramatická fotka jezera

Mapa jezera Weissensee

 

Tags:

Napiš komentář