Archiv | Města RSS kanál pro tuto sekci
Duben

Klagenfurt hlavní město Korutan

Klagenfurt se nachází na jihu Rakouska a je hlavním městem spolkové země Korutany. V České republice se to moc neví, ale celé oficiální jméno města zní Klagenfurt am Wörthersee. Je to podle jezera Wörther see, které se nachází na západním okraji města. V současné době žije v Klagenfurtu něco málo přes 92 400 obyvatel, což ho činí největším v této spolkové zemi. Město se nachází na řece Glan a jeho nadmořská výška činí 446 metrů. Město má vlastní mezinárodní letiště (Klagenfurt Airport či Woerthersee Airport) a leží na důležitých dálničních trasách.

TIP: Chystáte se do Klagenfurtu nebo jeho okolí? Podívejte se na nabídku zájezdů a dopřejte si dovolenou v Korutanech ať už v létě nebo v zimě.

Centrum Klagenfurtu    Centrum Klagenfurtu
(Pokračování textu…)

Březen

Město Villach v Korutanech

Villach se nachází na úpatí Villašských Alp při řece Drávě. Je to druhé největší město v Korutanech, které má momentálně přes 57 900 obyvatel.

Historie města

Osídlení zdejší krajiny je velmi staré. Žili zde pravděpodobně také Římané, kteří na místě dnešního města založili osadu. Městská práva obdržel Villach v roce 1240. V této době byl již v osadě postaven mohutný hrad. Ve 14. století postihl Villach velmi silné zemětřesení, takže město bylo zničeno. Velmi záhy však bylo opět obnoveno. V 16. století se Villach stává střediskem reformace. V současné době je Villach prosperujícím střediskem zimních sportů a průmyslu.

Město Villach v Korutanech    Náměstí ve Villachu

(Pokračování textu…)

Červenec

Poklidný Obervellach

Obervellach vodopády

Obervellach je městečko v okrese Spittal an der Drau v Korutanech. Jméno města je odvozeno od říčky Vellach, která protéká na jih od města a je jedním z přítoku řeky Drávy. Obervellach je menší obcí s 2 358 obyvateli (k 1.1. 2011), kteří žijí v údolí Mölltal na jih od hřebenů Vysokých Taurů a na okraji stejnojmenného národního parku.

Stejně jako okolní obce je město rozdrobeno na několik menších osad. Samotné město tvoří čtyři části a to Obervellach, Pfaffenberg , Lassach a Söbriach. K městu pak patří dalších 19 vesniček, které mají většinou kolem stovky obyvatel.

Co se týká historie, tak první zmínky o obci jsou z 10.století z listiny biskupa Abrahama Freisinga. V roce 1164 zde byl postaven Horní hrad Falkenstein, který velmi pomohl k rozvoji zdejší oblasti. Už z roku 1256 jsou pak zde doloženy trhy a obec začala být křižovatkou obchodu. Ve středověku se zde hojně těžily drahé kovy, především stříbro a zlato, které se rovnou zpracovávalo ve zdejší mincovně. Město pak postupně rostlo a vyvíjelo se. V roce 1849 se například stalo sídlem okresního soudu. Později v letech 1943 zde pak vyrostla vodní elektrárna se třemi turbínami.

  

Na Obervellachu je pěkné především centrum města s dlouhým náměstím, kde jsou na sebe namačkané krásně opravené leckdy i historické domy. Na náměstí je malá kašna a spoustu zeleně, takže opravdu působí velice malebným dojmem. Kostel a další malé náměstí se pak nachází kousek na sever. A když budete pokračovat ještě dál na sever až za město, tak dojdete k velmi pěkným vodopádům. Další památky ve městě a okolí už jsme vám jenom vypsali. Je toho tady k vidění spousta a vy se můžete rozhodnout podle toho co vás zajímá.

  • Hrad Groppenstein
  • Groppenstein Gorge
  • Hrad Falkenstein
  • Hrad Trabuschgen
  • Farní kostel Sv. Martina
  • Vojenský hřbitov , jediný svého druhu v Korutanech
Únor

Sankt Veit an der Glan

Je středně velké okresní městečko s 12 728 obyvateli (k 1. lednu 2011). Město leží v údolí Schwemmkegel na soutoku dvou menších říček a to Wimitz a Mühlbach. Nachází se zhruba ve středu spolkové země Korutany. Metropole Klagenfurt je pak odtud vzdálena pouhých 15 kilometrů na jih. Pod katastr obce patří ještě 42 malých obcí a vesnic.

  

Město má velmi dlouhou historii a podle legendy bylo založeno už roku 901 na počest vítězství v bitvě nad Maďary. První oficiální zmínky, ale pocházejí až z roku 1131 respektive 1137 z církevních dokumentů. Město pak po celý středověk velmi prosperovalo a to hlavně zásluhou obchodu s rudou a kovy.

(Pokračování textu…)

Červenec

Krumpendorf

Krumpendorf je menší městečko na severním břehu jezera Wörthersee jen 7,5 kilometru od centra Klagenfurtu. Přímo nad městem vede dálnice A2 (Sud autobahn), takže spojení s Klagenfurtem je tu opravdu výborné. Krumpendorf se nachází v nadmořské výšce 450 metrů a trvale zde žije 3301 obyvatel (k 1. lednu 2011). Administrativně ke Krumpendorfu patří ještě Görtschach (78), Nussberg (22), Pritschitz (44) a Tultschnig (37).

  

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1216. Velmi dlouho byl Krumpendorf jen malou obcí, které dominovalo zemědělství. Teprve na konci 19. století se město začalo prudce rozvíjet zásluhou letní turistiky. Je totiž výborně dopravně dostupné. Největší korutanské jezero Wörthersee poskytuje bohaté možnosti rekreace.

Centrum městečka Krumpendorf je poměrně vzdálené od vody a je soustředěno podél hlavní ulice Kärntner Straße. Toto jádro města je doslova sevřeno mezi dálnici na severu a železniční tratí na jihu. Za kolejemi se nachází ještě asi 1/3 obce. Nechybí hotely, penziony a apartmány. Prakticky každý dům u pobřeží má své vlastní molo pro přivázání loďky nebo ke koupání. V obci Gurlitsch, která srůstá s Krumpendorfem, je dokonce takový malý přístav. Pláže tu jsou hlavně travnaté.

Více se dozvíte na oficiálních stránkách obce www.krumpendorf.at.

  

Zajímavé památky „hrady“ v okolí

  • Hrad Drasing – nachází se severně od Krumpendorfu na zalesněném kopci. Je to třípatrová renesanční pevnost. Na jejím místě ale pravděpodobně stával ještě straší hrad, který byl zmíněn v dokumentech z let 1284 a 1362. Dnešní hrad Drasing byl postaven v průběhu 16. století. Rekonstrukce hradu se odehrály v letech 1842 – 1843 a znovu pak mezi lety 1994 – 1996. Je v soukromém vlastnictví.
  • Hrad Krumpendorf – se nachází nad hlavní silnici. Byl postaven v letech 1735 až 1740.
  • Hrad Hornstein – je situován na zalesněném svahu severně nad Krumpendorfem. Byl postaven v 15. století Ulrichem Hornsteinerem. Nyní je v soukromém vlastnictví.

 

Červenec

Vesnička Flattnitz

Flattnitz je miniaturní vesnice s asi 70 obyvateli, která spadá do společenství obce Glödnitz. Flattnitz se nachází na severu Korutanska na náhorní plošině Gurktalerských Alp v nadmořské výšce 1400 metrů. V blízkosti se také nachází stejnojmenné jezero a aby toho také nebylo málo, tak jméno Flattnitz nese i místní potok. Asi vás napadá, co vlastně bylo první? A tím byl pravděpodobně potok, po něm si následně získala jméno i obec.

Největší zdejší památkou je skutečně zachovalý románský kostel (Filialkirche Heiliger Johannes der Täufer), který byl zaplacen z bohatých výnosu těžby ve zdejším kraji. Jednalo se hlavně o stříbro a železo.

  

Kromě toho se Flattnitz stal oblíbeným letním sídlem biskupů z Gurku. A turismus je zde oblíbený dodnes a to jak ten letní, tak ten zimní. Letním lákadlem jsou například pozůstatky po těžbě nebo zbytky pecí na vápno ze 17. Století.

(Pokračování textu…)

Červen

Hermagor

Hermagor je středně velké městečko na jihu Korutan. Nachází se asi 40 kilometrů na západ od metropole Villachu. Trvale zde žije 7.082 obyvatel (01.01.2011) a město je administrativním centrem stejnojmenného okresu. Hermagor si své jméno získal po křesťanském světci z Aquilei.

Město leží na místě, kde se střetávají dvě údolí a to Gitschtal a Gaital. Na jihu je ohraničené Karnischenskými Alpami a na severu zase Gailtalerskými Alpami. Řeka Gail teče asi kilometr na jih od města. Hranice s Itálii jsou pak jenom o dalších pět kilometrů dál.

  

Pokud se trochu zmíníme o historii, tak první oficiální zmínka o Hermagoru pochází z roku 1169. Právo trhu pak obec získala roku 1288. V 15. století byla obec vypleněna tureckými nájezdníky. Definitivního povýšení na město se Hemagor dočkal až v roce 1868. Za Rakouska-Uherska zde sídlily dva pluky armády.

Obec má zajímavou moderní radnici. Stejně tak uličky v centru jsou pěkné a stojí minimálně za krátkou procházku.
Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.hermagor.at.