Archiv | Příroda RSS kanál pro tuto sekci
Únor

Jezero Weissensee

Jezero Weissensee se nachází v Korutanech na úpatí Gailtalerských Alp, což je spíše v západní části této spolkové země. Nejbližším trochu větším městem je Hermagor, který se nachází směrem na jih od jezera. Weissensee je situováno v nadmořské výšce 930 metrů, což z něj činní nejvýše položené velké jezero v Korutanech.

  

Když už jsme u velikosti jezera, tak parametry Weissensee jsou vskutku úctyhodné. Délka jezera je 11.6 kilometru a plocha 6.5 kilometru čtverečních. Největší hloubka je pak podle posledních měření 99 metrů. Weissensee je na druhou stranu poměrně hodně úzké. V nejširším místě má jen něco kolem 0.9 kilometru. Mezi obcemi Techendorf a Weissensee, které se nachází na opačných březích jezera je dokonce šířka jezera jen 130 metrů, díky čemuž zde byl postaven most spojující obě strany.

(Pokračování textu…)

Červenec

Jezero Ossiach

Jezero Ossiach se nachází zhruba uprostřed Korutanska asi 8 kilometrů severovýchodně od metropole Villachu. Jedná se o třetí největší jezero v Korutanech hned po Wortherském jezeru a Millstatterském jezeru. Ossiachské jezero je dlouhé 11 kilometrů a široké 1,7 kilometrů (i když v nejužším místě má jenom 600 metrů). Plocha jezera je 10,5 km². Stejně tak úctyhodný je objem vody v jezeře, který činí 206,28 milionů metrů krychlových vody.

  

Z dalších zajímavých dat vám prozradíme, že maximální hloubka jezera je 52,6 metrů zatímco průměrná hloubka činí 19,6 metrů. Hlavní přítok jezera je řeka Tiebel a hlavním odtokem je Seebach, jenž napájí řeku Drávu. Voda v jezeře se kompletně obmění za 1,8 roku. Jezero leží v nadmořské výšce 501 metrů nad mořem.

Jezero obklopuje nádherná horská krajina, které vévodí hora Gerlitzen (1909 metrů nad mořem), která ční přímo nad severním břehem jezera Ossiach. Dále na západ se pak rozkládají Ossiacherské Taury.

(Pokračování textu…)

Březen

Jezero Faaker See

Faaker See (slovinsky Baško jezero) je jezero na jihu Korutan pouhých 5 kilometrů od hranic se Slovinskem. Jezero je dlouhé cca 2 kilometry a v nejširším místě je široké 1.75 kilometru. Plocha Faaker See je 220 hektarů, což ho řadí na páté místo mezi největšími jezery v Korutansku. Maximální hloubka jezera je 29.5 metrů. Průměrná hloubka jezera je pak 16.1 metrů. Také se uvádí, že objem vody v jezeře je 35,24 milionů kubíků, přičemž se tato voda kompletně obmění každých 7.8 měsíců. Nadmořská výška Faaker See je 554 metrů nad mořem.

  

Zhruba uprostřed jezera se nachází poměrně velký ostrov o rozměrech 700 x 150 metrů (rozloha 8.8 hektaru), který jezero zdánlivě rozděluje a činí ho opticky menším. Na ostrově je několik staveb, dokonce hotel s tenisovými kurty. Ze západní strany přitom ostrov od pevniny dělí jen 40 metrů.

Metropole Villach je od jezera vzdálena pouhých 6 kilometrů na severozápad. Jezero je výborně dopravně dostupné, protože právě u Villachu se kříží dálnice A10 s A2. Kousek na sever od jezera také protéká řeka Dráva.

(Pokračování textu…)

Březen

Afritzerské jezero

Afritzerské jezero nebo také v originále Afritzer See je menší jezero v údolí Gegendtal, 16 kilometrů severně od Villachu. Afritzerské jezero leží v nadmořské výšce 752 mezi dvěma dvoutisícovými horami a to Wöllaner Nock (2.145  m.n.m.) a Mirnock (2.110 m.n.m.). Dnešní Afritzer See je přitom jenom pozůstatkem mnohem většího jezera, dříve bylo totiž spojeno s dnes 1.5 kilometru na sever vzdáleným Feldsee. Současná velikost jezera je 1.72 km na délku a jen 300 metrů na šířku. Jezero nenapájí žádná velká řeka ani nemá žádný velký odtok a o výměnu vody se stará pouze několik horských potůčků.

Jezero je oblíbené mezi rybáři, kteří zde můžou ulovit například: úhoře, tlouště, kapry, plotice, líny, vimby, štiky, candáty, štiky nebo sumce. V roce 1980 zde také byly vysazeny mušle – Slávky zebrované. V létě se zde dá často i koupat. Menší jezero se přeci jenom rychleji prohřeje a teploty vody zde pak stoupá až k 23 °C.

Afritzerské jezero je součástí stejnojmenné přírodní rezervace o rozloze 144 hektarů. Západní okraj jezera je pokryt lesy, podél východního břehu pak vede silnice. Na jihu jezera se nachází domy a menší vesnička Untersee, kde je i velký kemp.

(Pokračování textu…)

Březen

Millstatterské jezero

To to jezero s trochu krkolomným názvem (v originále Millstätter See) je druhým největším v Korutansku hned po Wörthersee. Nachází se zhruba uprostřed tohoto spolkového států blízko údolí řeky Drávy, nedaleko většího města Spittal an der Drau. Millstatterské jezero leží v nadmořské výšce 588 metrů nad mořem, je dlouhé 11,5 kilometrů a nejširším místě má až 1,8 kilometru. Největší hloubka jezera je 141 metrů a je zde kolem 1.205 milionů kubíků vody. U břehů jezera leží několik vesnic, ale také tři menší města a Seeboden na západě, Millstatt uprostřed a Döbriach na východě. I když posledně jmenovaný se už nachází spíše kousek dál od jezera.

  

Jezero je ledovcového původu. Z geologického hlediska můžeme s nadsázkou říci, že se ještě nachází ve vývojovém stádiu kojence. Začalo totiž vznikat teprve před 20.000 lety při ústupu poslední doby ledové. Jezero se tak postupně vyvíjí a jeho podoba se teprve ustaluje. Ještě poměrně nedávno zabíralo mnohem větší plochu než dnes. Jezero je obklopeno vrcholky hor z nichž největší dosahují výšky kolem 2.000 metrů (Tschiernocks, Kamplnocks). Severovýchodě od jezera se nacházejí stejně pojmenované Millstätterské Alpy. Na východ od jezera se pak do nadmořské výšky 2.110 metrů tyčí hora Mirnock.

(Pokračování textu…)