Archiv štítků: Doporučujeme
Duben

Klagenfurt hlavní město Korutan

Klagenfurt se nachází na jihu Rakouska a je hlavním městem spolkové země Korutany. V České republice se to moc neví, ale celé oficiální jméno města zní Klagenfurt am Wörthersee. Je to podle jezera Wörther see, které se nachází na západním okraji města. V současné době žije v Klagenfurtu něco málo přes 92 400 obyvatel, což ho činí největším v této spolkové zemi. Město se nachází na řece Glan a jeho nadmořská výška činí 446 metrů. Město má vlastní mezinárodní letiště (Klagenfurt Airport či Woerthersee Airport) a leží na důležitých dálničních trasách.

TIP: Chystáte se do Klagenfurtu nebo jeho okolí? Podívejte se na nabídku zájezdů a dopřejte si dovolenou v Korutanech ať už v létě nebo v zimě.

Centrum Klagenfurtu    Centrum Klagenfurtu
(Pokračování textu…)

Únor

Jezero Weissensee

Jezero Weissensee se nachází v Korutanech na úpatí Gailtalerských Alp, což je spíše v západní části této spolkové země. Nejbližším trochu větším městem je Hermagor, který se nachází směrem na jih od jezera. Weissensee je situováno v nadmořské výšce 930 metrů, což z něj činní nejvýše položené velké jezero v Korutanech.

  

Když už jsme u velikosti jezera, tak parametry Weissensee jsou vskutku úctyhodné. Délka jezera je 11.6 kilometru a plocha 6.5 kilometru čtverečních. Největší hloubka je pak podle posledních měření 99 metrů. Weissensee je na druhou stranu poměrně hodně úzké. V nejširším místě má jen něco kolem 0.9 kilometru. Mezi obcemi Techendorf a Weissensee, které se nachází na opačných březích jezera je dokonce šířka jezera jen 130 metrů, díky čemuž zde byl postaven most spojující obě strany.

(Pokračování textu…)

Červenec

Jezero Ossiach

Jezero Ossiach se nachází zhruba uprostřed Korutanska asi 8 kilometrů severovýchodně od metropole Villachu. Jedná se o třetí největší jezero v Korutanech hned po Wortherském jezeru a Millstatterském jezeru. Ossiachské jezero je dlouhé 11 kilometrů a široké 1,7 kilometrů (i když v nejužším místě má jenom 600 metrů). Plocha jezera je 10,5 km². Stejně tak úctyhodný je objem vody v jezeře, který činí 206,28 milionů metrů krychlových vody.

  

Z dalších zajímavých dat vám prozradíme, že maximální hloubka jezera je 52,6 metrů zatímco průměrná hloubka činí 19,6 metrů. Hlavní přítok jezera je řeka Tiebel a hlavním odtokem je Seebach, jenž napájí řeku Drávu. Voda v jezeře se kompletně obmění za 1,8 roku. Jezero leží v nadmořské výšce 501 metrů nad mořem.

Jezero obklopuje nádherná horská krajina, které vévodí hora Gerlitzen (1909 metrů nad mořem), která ční přímo nad severním břehem jezera Ossiach. Dále na západ se pak rozkládají Ossiacherské Taury.

(Pokračování textu…)

Červen

Winkler u hranic s Tyrolskem

Winkler je malé město v Korutanech v Rakousku. Město leží na úpatí hory Großglockner mezi horskými masivy Schober , Goldberg a Kreuzeckgruppe a v údolí jménem Mölltal. Winkler je jedním z nejzápadnějších měst v Korutansku a leží pouhé cca 3 kilometry od hranic s Tyrolskem. Z dalších údajů o městu vás určitě zaujme počet obyvatel 1.232 obyvatel (k 1.1.2011) a nadmořská výška 966 metrů.

K městu administrativně nebo spíše katastrálně patří i další část. Horské vesnice v Alpách bývají skutečně hodně rozdrobené. Těch vesniček je celkem sedm a v závorkách je uveden přibližný počet jejich obyvatel: Langang (99), Namlach (164), Penzelberg (112), Reintal (101), Stein (11), Winklern (598) a Zwischenbergen (49).

  

Jinak první zmínka o městě pochází z roku 1041. Celá historie je pak spjatá se sousední obcí Reintal. Dominantou města je mýtná věž, o které je první zmínka už z roku 1325. Obec leží u silnic B106 a B107.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.winklern.gv.at.

Březen

Jezero Faaker See

Faaker See (slovinsky Baško jezero) je jezero na jihu Korutan pouhých 5 kilometrů od hranic se Slovinskem. Jezero je dlouhé cca 2 kilometry a v nejširším místě je široké 1.75 kilometru. Plocha Faaker See je 220 hektarů, což ho řadí na páté místo mezi největšími jezery v Korutansku. Maximální hloubka jezera je 29.5 metrů. Průměrná hloubka jezera je pak 16.1 metrů. Také se uvádí, že objem vody v jezeře je 35,24 milionů kubíků, přičemž se tato voda kompletně obmění každých 7.8 měsíců. Nadmořská výška Faaker See je 554 metrů nad mořem.

  

Zhruba uprostřed jezera se nachází poměrně velký ostrov o rozměrech 700 x 150 metrů (rozloha 8.8 hektaru), který jezero zdánlivě rozděluje a činí ho opticky menším. Na ostrově je několik staveb, dokonce hotel s tenisovými kurty. Ze západní strany přitom ostrov od pevniny dělí jen 40 metrů.

Metropole Villach je od jezera vzdálena pouhých 6 kilometrů na severozápad. Jezero je výborně dopravně dostupné, protože právě u Villachu se kříží dálnice A10 s A2. Kousek na sever od jezera také protéká řeka Dráva.

(Pokračování textu…)

Březen

Millstatterské jezero

To to jezero s trochu krkolomným názvem (v originále Millstätter See) je druhým největším v Korutansku hned po Wörthersee. Nachází se zhruba uprostřed tohoto spolkového států blízko údolí řeky Drávy, nedaleko většího města Spittal an der Drau. Millstatterské jezero leží v nadmořské výšce 588 metrů nad mořem, je dlouhé 11,5 kilometrů a nejširším místě má až 1,8 kilometru. Největší hloubka jezera je 141 metrů a je zde kolem 1.205 milionů kubíků vody. U břehů jezera leží několik vesnic, ale také tři menší města a Seeboden na západě, Millstatt uprostřed a Döbriach na východě. I když posledně jmenovaný se už nachází spíše kousek dál od jezera.

  

Jezero je ledovcového původu. Z geologického hlediska můžeme s nadsázkou říci, že se ještě nachází ve vývojovém stádiu kojence. Začalo totiž vznikat teprve před 20.000 lety při ústupu poslední doby ledové. Jezero se tak postupně vyvíjí a jeho podoba se teprve ustaluje. Ještě poměrně nedávno zabíralo mnohem větší plochu než dnes. Jezero je obklopeno vrcholky hor z nichž největší dosahují výšky kolem 2.000 metrů (Tschiernocks, Kamplnocks). Severovýchodě od jezera se nacházejí stejně pojmenované Millstätterské Alpy. Na východ od jezera se pak do nadmořské výšky 2.110 metrů tyčí hora Mirnock.

(Pokračování textu…)

Prosinec

Heiligenblut pod nejvyšší horou

Vesnice Heiligenblut leží vysoko v Alpách v nadmořské výšce 1288 metrů nad mořem. Obec má pouhých 1 090 obyvatel (k 1.1. 2011) i když jejich počet pomalu narůstá. Heiligenblut je totiž výchozím bodem pro návštěvníky ledovce Pasterze a také pro výstup na nejvyšší rakouskou horu Großglockner, která je oblíbeným cílem turistů. Ve vesnici zároveň končí Großglocknerská vysokoalpská silnice.

Jinak se obec nachází v okrese Spittal an der Drau na severo-západním cípu Korutan u hranic s Tyrolskem a Salcburskem. Heiligenblut leží v poměrně úzkém údolí Mölltalu v Národním parku Vysoké Taury. Na dně údolí jsou nahuštěné ještě některé další menší vesničky jako Hadergasse, Hof, Wolkersdorf nebo níže Pockhorn a Rojach. Kolem se pak nacházejí vysoké vrcholky alpských velikánů.

  

Nejznámější památkou města je farní a poutní kostel „Svatého Vincence“, který se nachází jižně od středu obce ve svahu. Kostelu dominuje úzká a vysoká gotická věž z 15. století. Tento krásný kostel napodobující okolní velehory je tak považován za symbol města a za cenou fotografickou trofej. Co se týká historie kostela, tak první dochované záznamy ukazují, že už v roce 1271 zde stála kaple, která byla plně dokončena v roce 1301. Později na začátku 14. století byl připojen chór, který byl definitivně dokončen kolem roku 1430. Pak dlouhou dobu kostel sloužil svému účelu a až v letech 1909-1911 byl rekonstruován, vybaven novým zařízením a okny. Co se týká interiéru, tak hlavní oltář kostela pochází z roku 1520 a je vyzdoben monumentálním 11 vysokým výjevem korunovace P. Marie.

Ke kostelu se také váže zajímavá legenda, která se dotýká i původu jména vesnice a doby jejího založení. Příběh praví, že dánský princ Briccius (také Briktius, Brictius) tudy v roce 914 na zpáteční cestě z Cařihradu převážel lahvičku s Kristovou krví (Blut). Bohužel ho ale zastihla lavina, která ho smetla i s družinou. Později sem přišli rolníci, kteří našli princovo tělo podle větvičky se třemi klasy, která vyrůstala ze země.

Prince pohřbili a nad hrobem postavili malou kapli do níž uložili lahvičku s krví. Později se kaple rozrostla na kostela svatého Vincence. Tělo Briccia je ale údajně stále ukryté v kryptě a také zde má svůj zvláštní oltář.

  

Obec má ale i další zajímavosti, které byste neměli opomenout. Nehledě na to, že je Heiligenblut díky své typické architektuře sám jednou velkou atrakcí a zajímavým místem k návštěvě. Zdejší krajina je opravdu úchvatná a nabízí hned několik vycházkových tras. Z toho dalšího nejzajímavějšího tedy jen v rychlosti zmíníme:

  • Novou Bricciovu kapli na západ od Winklu v nadmořské výšce 1629 metrů. Jedná se o malou obdélníkovou stavbu postavenou v roce 1872. Nad oltářem je umístěn barokní obraz znázorňující 16 výjevů z legendy o Bricciovi.
  • Zřícenina středověkého hradu Farbenstein, nad obcí.
  • Jihozápadní konec Großglocknerské Vysokoalpské silnice v nejvyšších hřebenech Východních Alp v nadmořské výšce až 2504 metrů. Tento úsek poskytuje skutečně nádherné pohledy do krajiny!
  • Ve městě a okolí se také nachází četné pozůstatky po zlatokopech. Pohoří Taurů bylo od dob římských až do druhé světové války významnou zlatonosnou oblastí.

Nachází se zde také jedinečná železniční trať a dále lanovka na Rossbach-Schareck (2.606 m), mlýny v Apriach s devíti náhony a  jezero Kachelsee. Zkrátka spousta zajímavostí.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách obce: www.heiligenblut.at

Panorama města Heiligenblut